Okres falowania - kiedy są najlepsze warunki do surfowania?

Okres falowania

Z ang. swell period – czyli okres falowania, to bardzo ważna zmienna prognostyczna, którą należy rozważyć oceniając warunki do surfowania.

Okresem falowania nazywamy czas, który jest potrzebny, aby 2 kolejne szczyty fali przeszły przez określony punkt i wyrażany jest w sekundach

Generalna zasada, którą można się kierować to “im krótszy okres falowania, tym słabsze fale, im dłuższy okres falowania, tym silniejsze fale”

  • Okres 1 – 5 sekund: falowanie zbudowane przez lokalne wiatry. Fale będą wyboiste, wzburzone, słabe i nachodzące jedna za drugą — marny surf.
  • Okres 6 -8 sekund: falowanie zbudowane przez regionalne wiatry. Fale będą bardziej zorganizowane, lepiej ukształtowane i silniejsze. Taki okres najczęściej występuje na spotach na naszym ukochanym Bałtyku
  • Okres 8-10 sekund: falowanie tzw. średniego dystansu zbudowane przez huragany i inne systemy ciśnieniowe. Przy tym okresie możemy liczyć już na bardzo dobre warunki i dobrze zorganizowane fale
  • Okres 10-16 sekund: przy takim okresie możemy już mówić o falowaniu głębinowym, które buduje się na znacznej odległości od brzegu (min. 3200km) w wyniku huraganów. Taki okres przyniesie pełne mocy i bardzo dobrze uformowane fale. W przypadku spotów typu point break – no problem, elegancki surf Na beach breaku – powyżej 14 sekund zwiększa się prawdopodobieństwo dużej ilości fal zamkniętych.

Jeżeli nie wiecie, co to point break, beach break, czy fala zamknięta to zajrzyjcie do naszych poprzednich postów — https://bssurf.pl/o-co-chodzi-z-tymi-brejkami — wierzymy jednak, że uczycie się z nami na bieżąco.

Okres 16+ sekund: to już prawdziwy badass, mówimy o bardzo silnych falach. Na spocie typu point break taki okres będzie generował epickie fale, możliwy surf o ekstremalnej jakości

Ze względu na siłę fal, przy tak długich okresach początkujący surferzy powinni dla swojego bezpieczeństwa zostać na brzegu.