Skip to main content

BSSURF - Szkoła Surfingu Gdańsk. Obozy surfingowe w Portugalii i​ Maroko Bądź na bieżąco - zapisz się na newsletter

Jak fizycznie przygotować się na obóz surfingowy?

Coraz więcej osób próbuje swoich sił w sportach wodnych, takich jak surfing. Nic w tym dziwnego, w końcu jest to doskonała okazja na aktywny odpoczynek, który pozwala oczyścić umysł i poprawić naszą kondycję fizyczną. Nie ukrywamy jednak, że nauka surfingu nie jest najprostsza i wymaga odrobiny kondycji fizycznej, by sprawnie poruszać się po wysokich falach. Decydując się na udział w kursie surfingowym, warto odpowiednio przygotować swoje ciało już wcześniej, by nie zrazić się na pierwszych zajęciach i poczuć prawdziwą radość z walki z żywiołem. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Czy do nauki surfingu potrzebne są umiejętności pływania?

Większość osób, które chcą rozpocząć naukę surfingu, zastanawia się z pewnością, czy trzeba być mistrzem pływania, by sprawnie łapać fale na desce. Odpowiedź brzmi – nie. Niemniej jednak umiejętność pływania i brak lęku przed wodą mogą okazać się zbawienne w przypadku tzw. washing machine, które zdarza się praktycznie każdemu. Pod tą nazwą kryje się przekotłowanie przez fale, sprawiające, że przez chwilę znajdujemy się pod powierzchnią wody.

Oczywiście nie oznacza to, że każdy, kto rozpoczyna kurs surfingu w Polsce, musi pływać jak olimpijczyk. Wystarczą bowiem podstawowe umiejętności pływania i nurkowania oraz chwilowego przebywania pod wodą, które warto ćwiczyć przez cały rok na pobliskim basenie.

Surf Camp w Portugalii — Nauka surfingu bssurf

Jak powinien wyglądać podstawowy trening surferski przed sezonem?

Surfing w Polsce jest sportem sezonowym. Nie oznacza to jednak, że do letniego Surf Campu nie możemy przygotowywać się przez cały rok. Opracowując plan ćwiczeń, warto skupić się na trzech najistotniejszych aspektach, a będzie to:

  • Mobilność – odpowiedni zakres ruchu jest kluczem do przyjęcia wszystkich wymaganych podczas lekcji surfingu pozycji. Powinniśmy tu skupić się przede wszystkim na zwiększeniu rotacji odcinka piersiowego kręgosłupa, otwarciu bioder oraz zwiększeniu ruchomości obręczy barkowej. Sprzyja temu praktykowanie jogi i pilatesu, a także ćwiczenia na bosu (przyrząd, który znajdziemy w każdej siłowni).
  • Siła mięśni pleców – aspekt umożliwiający utrzymanie się na desce, nawet w trakcie najwyższych fal. Warto tu skupić się szczególnie na treningu mięśni core, odpowiedzialnych za wstawanie na desce, a także wykonywanie skrętów. Wśród najczęściej polecanych ćwiczeń, rozwijających siłę, możemy wymienić ćwiczenia z ciężarkami i tzw. plank, określany również mianem deskowania,
  • Kondycja – najlepszym sposobem na jej osiągniecie, będzie pływanie, a w szczególności kraul, który najbardziej przypomina ruch padlowania na desce. Warto również skłonić się ku spinningowi oraz ćwiczeniom interwałowym.

Sprawdź nasze najbliższe wyjazdy surfingowe!

Kliknij i zapoznaj się z wybraną ofertą:


Jak ćwiczyć, by zwiększyć swoją wytrzymałość?

Surfing to świetna zabawa, ale również i potężne wyzwanie dla naszego organizmu. Starcie z żywiołem wymaga nie tylko odwagi i pasji, ale też wytrzymałości i siły, budowanych poprzez regularne ćwiczenia. Przede wszystkim będą to poprawnie wykonywane pompki, aktywizujące m.in. górną partię ciała. To właśnie ona odpowiada za padlowanie w stronę fal i za sprawne wskakiwanie na deskę. W tym zakresie pomocne będzie także podciąganie na drążku, przez wielu instruktorów określane jest jako jedno z podstawowych ćwiczeń dla surferów.

Budowanie wytrzymałości — dlaczego to takie ważne?

Nie bez znaczenia pozostaje też budowanie wytrzymałości. Doskonałą formą aktywności przed sezonem będzie więc bieganie, które nie tylko zwiększa kondycję, ale również poprawią pojemność płuc i wzmocnią nogi, podobnie jak przysiady, stanowiące nieodłączny element treningu surfingowego. Całość uzupełnić można wspomnianym już deskowaniem, będącym doskonałą alternatywą dla klasycznych pompek.

Surf camp Maroko — Bałtyckie Stowarzyszenie Surfingu

A co z rozciąganiem?

Rozciąganie to jeden z najbardziej niedocenianych elementów treningowych. Jest to ogromny błąd, który odczuwamy, dopiero gdy dopadają nas różnego rodzaju kontuzje. Już kilkuminutowe codzienne sesje rozciągania sprawią, że nauka surfingu będzie zdecydowanie prostsza i mniej bolesna. Bardzo dobrym pomysłem jest cotygodniowy stretching (zajęcia tego typu znajdziesz na każdej siłowni) oraz mobilty, czyli tzw. ruchliwość.

Ruchowość — czym jest i jak może pomóc?

Ruchowość — ta tajemniczo brzmiąca nazwa obejmuje m.in. ćwiczenia z piankowym wałkiem (Foam Roller), służącym do masażu ciała i mięśni, rozluźniającymi piłkami Lacrosse oraz gumą Floss Band, którą obowiązuje się stawy lub mięśnie, wykonując nimi odpowiednie ruchy. Do korzyści takiego treningu zalicza się przyśpieszenie regeneracji, zwiększenie zakresu ruchu w stawach oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Trening pop-up, czyli jak ćwiczyć wstawanie na desce?

Pop-up, czyli zmiana pozycji z leżącej na stojącą, połączona z płynięciem na fali, to jedna z podstawowych umiejętności, którą surferzy ćwiczą na obozach. Co ważne, takie umiejętności można również szlifować w zaciszu własnego domu. Tutaj z pewnością nie dogoni Cię fala, możesz więc skupić się na precyzji kolejnych działań.

Wstawanie na desce — dodatkowe ćwiczenia pomocnicze

We wstawaniu na desce mogą pomóc kolejne ćwiczenia. Tym razem będą one dotyczyć m.in. mięśni brzucha. Doskonale sprawdzi się również przyciąganie kolan do klatki piersiowej czy pompki z klaskaniem. Dobrym pomysłem będzie też zakupienie deski do balansowania, która nie tylko pomoże w nauce utrzymywania równowagi, ale zapewni również godziny wyśmienitej zabawy.

Ile powinien trwać codzienny trening przed wyjazdem surfingowym?

Wiesz już, że surfing jest wymagającym sportem, który wymaga odpowiedniego przygotowania. Nie oznacza to jednak, że wyjazd na Surf Camp musi wiązać się z codziennymi długimi treningami przez cały rok. Już 15 minut dziennie, poświęcone rozciąganiu i kilka treningów w tygodniu sprawią, że nauka surfingu będzie dużo prostsza, a sam sport zdecydowanie bardziej przyjemny.

Czy szukasz czegoś, co nada Twojemu życiu kolorów? Surfing może być odpowiedzią. Przeczytaj nasz wpis na blogu i poznaj 5 powodów, dla których pokochasz surfing i rozpocznij wspólne hobby z Bałtyckim Stowarzyszeniem Surfingu! 

Surf Camp Maroko, Portugalia, Polska

Trening czyni mistrza, ale co z rozgrzewką?

Regularny trening to jeszcze nie wszystko, o czym musisz pamiętać, zanim wskoczysz na deskę i dasz się ponieść fali! Aby uchronić się przed groźnymi w skutkach kontuzjami i przygotować ciało do często ekstremalnego wysiłku, konieczna jest stosowna rozgrzewka przed wejściem do wody. Dzięki rozgrzewce na sucho przygotujesz również serce i płuca do wysiłku, nastawisz się na niego mentalnie, a wydzielane w trakcie aktywności hormony, takie jak kortyzol i epinefryna, dodadzą Ci energii, która zapewne przyda się, gdy znajdziesz się w wodzie.

Fale, słońce i niesamowite wspomnienia!

Dołącz do nas i zacznij swoją przygodę z surfingiem!


Dodaj komentarz


Przeczytaj również

Ile trwa nauka surfingu?

Zacznijmy od tego, że zanim odpowiemy na pytanie „ile trwa nauka surfingu” lub „ile czasu potrzeba, żeby dobrze surfować”, musisz określić, co dla ciebie oznacza surfing. Istnieją różne p…

Gdzie na surfing w Europie?

Wielu osobom może się wydawać, że trzeba wybrać się aż do Australii czy na Bali, żeby nauczyć się surfować, podczas gdy w Europie znajduje się wiele pięknych miejsc z doskonałymi warunkam…

Słownik surfera – język, który musisz poznać ucząc się surfingu.

Surfing, być może bardziej niż większość innych sportów, ma bardzo bogate słownictwo. Od specjalistycznych terminów dotyczących sprzętu i warunków atmosferycznych, po ikoniczne wyrażenia …