Skip to main content

BSSURF - Szkoła Surfingu Gdańsk. Obozy surfingowe w Portugalii i​ Maroko Bądź na bieżąco - zapisz się na newsletter

Najlepsze plaże do surfowania w Portugalii

Portugalia to kraj wielkich podróżników i odkrywców oraz europejska mekka surferów. Specyficzne położenie geograficzne i wszechobecny Atlantyk sprawiają, że sezon na surfing oraz kitesurfing trwa tu praktycznie przez cały rok, a plaże roją się od wielbicieli adrenaliny i sportów wodnych. Dlaczego jeszcze Portugalia to idealne miejsce do surfowania? Które plaże warto odwiedzić? Sprawdź nasz krótki przewodnik.

Dlaczego Portugalia to idealne miejsce do surfowania?

Portugalia jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków, nie tylko z uwagi na mnogość atrakcji turystycznych i wyśmienitą kuchnię. Kraj ten to również idealne miejsce do nauki surfowania. Dzieje się tak z uwagi na jego specyficzne położenie geograficzne, które gwarantuje szeroki dostęp do wód Oceanu Atlantyckiego, zróżnicowany wiatr Nortada, a także fale o różnej wysokości. Wszystko to sprawia, że Portugalia charakteryzuje się łagodną pogodą, idealna do pływania na desce.

Warto również wspomnieć, że ten przychylny klimat umożliwia nam zasmakowanie prawdziwego surferskiego życia na plaży. Wybierając się do Portugalii bez przeszkód możemy zamieszkać w camperze lub namiocie nad samym brzegiem oceanu. Co więcej, znajdziemy tu zarówno mocno rozbudowane bazy turystyczne, jak i nieco bardziej dziewicze miejsca, w których czuć kontakt z naturą i dzikość fal.

Surfing w Portugalii

O czym pamiętać wybierając się na surfing do Portugalii?

Północna część Portugalii to wilgotny klimat oceaniczny, który charakteryzuje się większymi opadami oraz niskimi wahaniami temperatury. Z kolei południe to suchy, zimny prąd kanaryjski o cechach śródziemnomorskich. Oznacza to, że słońce świeci tu praktycznie rzez cały rok poza styczniem i lutym, które zazwyczaj są dość deszczowe. W miesiącach tych odczujemy tu również chód, który uniemożliwi nam wejście do wody.

Lista najlepszych plaż do surfowania w Portugalii:

1. Sagres i plaże: Praia do Tonel, Sagres South, Praia do Beliche, Praia de Telheiro

Wymienione plaże usytuowane są po południowej stronie Portugalii. Dzięki tego będą one idealne do surfowania od października aż do początku maja. Warto pamiętać, ze w okresie letnim przez wiele tygodni możemy nie spotkać tu odpowiednich fal do pływania na desce.

Plaza dla surferów w Portugalii
Praia de Telheiro
źródło: https://beachsearcher.com/pl/beach/620201111/praia-do-telheiro

2. Costa Vicentina i plaże: Praia de Arrifana, Praia do Amando

Te plaże również znajdują się na południu Portugalii, dlatego najlepiej jest wybrać się tu w okresie od października do początku maja.

Praia de Arrifana
Praia de Arrifana
źródło: https://turystycznyninja.pl/plaze/portugalia/praia-de-arrifana/

3. Ericeira i plaże: Praia de S. Lourenco, Praia dos Coxos, Praia da Pedra Branca, Praia da Foz do Lizandro

Rejon ten został ustanowiony przez rząd Portugalii za rezerwat surfingu (World Surfing Reserve Ericeira) w celu ochrony plaż i naturalnych warunków tu występujących. Dzięki takim działaniom spoty nie będą niszczone przez nową infrastrukturę, a naturalny kształt wybrzeża zostanie zachowany na długo. Warto również wspomnieć, że są to plaże, na których rozgrywają się różnorakie mistrzostwa w surfingu, takie jak WSL World Surf League Tour and Quiksilver Pro Portugal. Tym samym wybierając się w ten rejon mamy pewność, że warunki do surfowania, znajdziemy tu praktycznie przez cały rok.

Praia de Sao Lourenco
Praia de Sao Lourenco
źródło: https://www.travel-in-portugal.com/beaches/praia-de-sao-lourenco.htm

4. Nazaré i plaża Praia do Norte

W styczniu oraz lutym możemy to spotkać jedne z najwyższych fal na świecie. Dzięki temu rozgrywane są tutaj zawody takie jak Big Wave Surfing.

Praia do Norte
Praia do Norte
źródło: https://www.nazareportugaltourism.com/nazare-beaches/praia-do-norte.html

5. Peniche i plaże: Praia dos Supertubos, Praia do Cantinho da Baia, Praia do Meio da Baia, Praia das Bananas

Plaże te charakteryzują się różnorodnymi falami przez cały rok, a sama Praia de Supertubos uważana jest za jedną z najsłynniejszych plaż, które mogą się pochwalić występowaniem tzw. tub, czyli charakterystycznych fal o tym kształcie.

Praia das Bananas
Praia das Bananas
źródło: https://www.mustseespots.com/sao-tome-and-principe/praia-das-bananas

6. Figueira da Foz i plaża Praia de Buarcos

Rejon ten dopiero zdobywa popularność wśród surferów z całego świata, jednak warto o nim wspomnieć z uwagi na bardzo dobre warunki przez cały rok.

Praia de Buarcos
Surferzy Praia de Buarcos – Figueira da Foz
źródło: https://www.tripadvisor.pt/Attraction_Review-g189146-d7238208-Reviews-Praia_de_Buarcos-Figueira_da_Foz_Coimbra_District_Central_Portugal.html

7. Cascais i plaża Praia de Carcavelos

Plaża ta umiejscowiona jest w niewielkiej odległości od Lizbony, co umożliwia korzystanie z innych atrakcji turystycznych Portugalii w razie niepogody. Przyjeżdżając tu, warto pamiętać, że w sezonie letnim nie ma tu zbyt wiele fal.

8. Costa da Caparica

Caparica to raj dla surferów i idealne miejsce na obozy surfingowe dla dorosłych. Miejsce to charakteryzuje się piaszczystą plażą i długości aż 30 km, która tętni prawdziwym surferskim życiem. W miasteczku znajdziemy również mnóstwo knajpek i beach barów, a nawet sklepy z akcesoriami dla surferów. Dodatkowy atut to możliwość przedostania się do Lizbony Uberem w jedyne 20 minut.

Costa da Caparica
Costa de Caparica
źródło: https://thesurfatlas.com/surfing-portugal/costa-da-caparica-surf/

Sprawdź nasze najbliższe wyjazdy surfingowe i spróbuj kolejnych
lekcji surfingu z BSSURF, także w Portugalii!

Wybierz kurs:Sprawdź pozostałe wpisy z przydatną wiedzą o surfingu w kraju i za granicą znajdziesz na naszym blogu:

Dodaj komentarz


Przeczytaj również

Ile trwa nauka surfingu?

Zacznijmy od tego, że zanim odpowiemy na pytanie „ile trwa nauka surfingu” lub „ile czasu potrzeba, żeby dobrze surfować”, musisz określić, co dla ciebie oznacza surfing. Istnieją różne p…

Gdzie na surfing w Europie?

Wielu osobom może się wydawać, że trzeba wybrać się aż do Australii czy na Bali, żeby nauczyć się surfować, podczas gdy w Europie znajduje się wiele pięknych miejsc z doskonałymi warunkam…

Słownik surfera – język, który musisz poznać ucząc się surfingu.

Surfing, być może bardziej niż większość innych sportów, ma bardzo bogate słownictwo. Od specjalistycznych terminów dotyczących sprzętu i warunków atmosferycznych, po ikoniczne wyrażenia …