Skip to main content

BSSURF - Szkoła Surfingu Gdańsk. Obozy surfingowe w Portugalii i​ Maroko Bądź na bieżąco - zapisz się na newsletter

Czym jest Surf Camp i dlaczego to świetny wybór dla początkującego surfera?

Mówiąc najprościej Surf Camp, lub po polsku obóz surfingowy, to połączenie wyjazdu wakacyjnego z intensywnym kursem surfingowym. Surf campy organizuje się w specjalnie wybranych lokalizacjach – takich, gdzie spoty do surfowania są odpowiednie dla początkujących i średniozaawansowanych kursantów. Przy wyborze lokalizacji bierze się również pod uwagę porę roku i przewidywalność swellu (fal).  Ponadto na miejsce zakwaterowania wybiera się obiekty położone w niedalekiej odległości od oceanu lub morza i przystosowane do obsługi surferów i sprzętu surfingowego. Surf camp trwa zazwyczaj 7, 10 lub 14 dni.

Nauka surfingu

Podstawowym elementem Surf Campu jest oczywiście nauka i doskonalenie umiejętności surfingowych. Szkolenia surfingowe odbywają się codziennie, zazwyczaj z wyznaczonym 1 dniem wolnym na regenerację w cyklu 5 dniowym Oprócz szkoleń surfingowych z instruktorami, uczestnicy obozu mogą mieć również możliwość tzw. sesji free surf, czyli samodzielnego surfowania poza godzinami lekcyjnymi. Dla osoby początkującej nie ma nic lepszego niż kilka dni intensywnych szkoleń pod rząd – taki system daje o wiele lepsze efekty, niż jednorazowe szkolenie np. raz na tydzień. Co ważne obozy prowadzone są przez kilku różnych instruktorów surfingu jednocześnie, co oznacza, że możesz liczyć na większą ilość i zróżnicowanie informacji zwrotnych. Nie jest tajemnicą, że każdy instruktor uczy trochę inaczej i zwraca uwagę na inne detale, więc im więcej feedbacku dostaniesz z różnych stron, tym lepiej dla ciebie. Udział w Surf Campie daje też możliwość surfowania w różnych warunkach i o różnych porach pływów, żaden dzień surfowania nie jest taki sam. Dzięki temu poznajesz lepiej ocean, budujesz doświadczenie i pewność siebie w wodzie.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie IMG_4431-scaled.jpg

Dostęp do różnorodnego sprzętu surfingowego 

Na większości Surf Campów uczestniczy mają możliwość korzystania z różnych rodzajów desek surfingowych. W przypadku osób zupełnie początkujących będą to oczywiście deski typu soft,  w różnych rozmiarach i  kształtach. Osoby mające już pewne doświadczenie mogą skorzystać z okazji i spróbować swoich sił na deskach typu hard przy zachowaniu odpowiedniej wyporności.  Każdy surfer ma swoje indywidualne preferencje co do rozmiaru i kształtu deski dlatego eksperymentowanie z różnymi deskami surfingowymi pozwala znaleźć tą, która najlepiej będzie pasowała do twojej sylwetki, umiejętności i stylu surfowania. Najprawdopodobniej nie będziesz mieć okazji do wypróbowania kilu różnych desek na pojedynczym szkoleniu surfingowym. Kolejnym plusem jest to, że mając doświadczenie surfowania na różnych deskach łatwiej będzie ci kupić własną, dlatego ważne żebyś zapamiętał parametry deski surfingowej, która szczególnie przypadła ci do gustu podczas obozu.

Sprawdź nasze wyjazdy surfingowe

Ogólna wiedza z zakresu surfingu

Obozy surfingowe są często kompleksowe doświadczenie, które łączy naukę umiejętności surfowania z szerokim zakresem informacji związanym z surfingiem.  Mając do dyspozycji kilka dni na spotach instruktorzy starają się przekazać jak najwięcej informacji na temat bezpieczeństwa, czytania warunków pogodowych, zjawisk takich jak pływy i prądy, rozpoznawania i budowy fal, etyki surfingowej i sprzętu. Dodatkowo Surf Camp to świetna okazja do rozwijania umiejętności obserwacji. Nauczysz się patrzeć na fale i innych surferów w celu lepszego zrozumienia techniki i warunków na wodzie.

Kompleksowa organizacja

Najczęściej Surf Camp to kompletnie zorganizowany wyjazd wraz z całodobową opieką rezydenta.  Począwszy od transferów z lotniska, przez zakwaterowanie, wyżywienie, lekcje surfingu, sprzęt,  wykłady teoretyczne, ubezpieczenie sportowe, transfery na spoty surfingowe, zajęcia z jogi po dodatkowe wycieczki fakultatywne i inne atrakcje – wszystko jest zaplanowane, przemyślane i zorganizowane.  Zapomnij o zamieszaniu związanym z planowaniem, rezerwacjami i logistyką, Surf Camp to magiczna różdżka, która zamienia chaos w błogi relaks na fali. Nie musisz tracić czasu na szukanie idealnych miejsc, analizowanie prognoz pogody czy kombinowanie z zakupem lub wynajmem sprzętu. Gdzie i kiedy surfować, jak unikać tłumów na fali, czy w ogóle ruszyć się na plaże – tym zajmują się organizatorzy.  W Surf Campie masz wszystko na wyciągnięcie ręki, a zaoszczędzony czas wymieniasz na więcej złapanych fal – za to warto zapłacić.

Surf camp to ludzie

Decydując się na obóz surfingowy dużym plusem jest to, że możesz przyjechać na niego sam, bo na miejscu i tak poznasz wspaniałą ekipę nowych znajomych.  Jest coś takiego w Surf Campach, że zawsze decydują się na nie sympatyczni, ciekawi i otwarci na świat i innych ludzie. Wspólne lekcje surfingu, wycieczki,  czas wolny spędzany na plaży czy wieczorne posiadówki stwarzają doskonałą okazję do nawiązywania znajomości, które bardzo często trwają po zakończeniu Surf Campu! 

Nauka surfingu w grupie również niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim jest bezpieczniej, bo w grupie kursanci zwracają wzajemnie na siebie uwagę. Świadomość, że w wodzie są inni koledzy, którzy nierzadko wspierają się i kibicują sobie nawzajem to wspaniałe uczucie, które przenosi się również na relacje poza wodą.  Surfowanie w grupie pomaga budować pewność siebie, podnosi morale i stanowi istotne wsparcie w sytuacji, gdy warunki są bardziej wymagające. Znamy to z doświadczenia, bo nigdy nie surfujemy sami.

Dlaczego warto spróbować?

Surf camp to nie tylko nauka surfingu– to całe doświadczenie, które łączy w sobie przygodę, naukę i relaks. Dla wielu uczestników to szansa na oderwanie się od codziennego życia, przekroczenie własnych granic, oraz poznanie fascynującego świata surfingu. Niezależnie od wieku czy umiejętności, każdy może znaleźć coś dla siebie i świetnie się bawić. 

Dodaj komentarz


Przeczytaj również

Ile trwa nauka surfingu?

Zacznijmy od tego, że zanim odpowiemy na pytanie „ile trwa nauka surfingu” lub „ile czasu potrzeba, żeby dobrze surfować”, musisz określić, co dla ciebie oznacza surfing. Istnieją różne p…

Gdzie na surfing w Europie?

Wielu osobom może się wydawać, że trzeba wybrać się aż do Australii czy na Bali, żeby nauczyć się surfować, podczas gdy w Europie znajduje się wiele pięknych miejsc z doskonałymi warunkam…

Słownik surfera – język, który musisz poznać ucząc się surfingu.

Surfing, być może bardziej niż większość innych sportów, ma bardzo bogate słownictwo. Od specjalistycznych terminów dotyczących sprzętu i warunków atmosferycznych, po ikoniczne wyrażenia …