Skip to main content

BSSURF - Szkoła Surfingu Gdańsk. Obozy surfingowe w Portugalii i​ Maroko Bądź na bieżąco - zapisz się na newsletter

Nauka surfingu – jak rozpocząć przygodę z tym wyjątkowym sportem?

Surfing to sport, który kojarzy się głównie z tropikalnymi plażami, wielkimi falami i amerykańskimi filmami. W rzeczywistości uprawianie surfingu możliwe jest nie tylko w upalnych warunkach, ale również nad naszym polskim morzem. Co więcej, sport ten zdobywa w naszym kraju coraz większe rzesze fanów, a naukę surfingu zaczynają nie tylko dzieci, ale również dorośli. Co należy wiedzieć, rozpoczynając przygodę z tym sportem? W dzisiejszym wpisie przedstawimy Ci kilka wskazówek dotyczących nauki surfingu.

Dlaczego surfing jest wyjątkowym sportem?

Nauka surfingu to wyjątkowy proces, który nie zamyka się tylko na przyswajaniu umiejętności unoszenia się na wodzie. W końcu nie jest to tylko sport, lecz cała kultura i filozofia życia, która charakteryzuje się spokojnym podejściem do codzienności oraz prawdziwym oddaniem falom. Surferzy całego świata to prawdziwa rodzina, która wspiera się i dzieli się swoim doświadczeniem na temat surfowania. Podczas surfingu wszystkie myśli i troski dnia codziennego zostają na brzegu. Ten sport wymaga skupienia na tu i teraz, dlatego jest jednym z najbardziej relaksujących umysł sportów.

Nauka surfowania na Surf Campie w Portugalii, Maroko i Polsce

Czy nauka surfingu jest prosta? 

Obserwując surferów ślizgających się po wielkich falach, może się nam zdawać, że nauka tego sportu jest prosta. W rzeczywistości jest to jedna z trudniejszych dyscyplin sportowych wymagająca nie tylko odpowiedniego przygotowania, ale również świadomości, że woda to nieprzewidywalny żywioł, do którego należy mieć respekt. Nie oznacza to jednak, że nauka surfingu w każdym wieku nie jest możliwa, a surfing nie jest jedną z najciekawszych przygód, dających olbrzymią satysfakcję i nieustanną dawkę adrenaliny.

Sprawdź nasze wyjazdy surfingowe i zdecyduj się na
lekcje w Bałtyckim Stowarzyszeniu Surfingu!

Kliknij i zapoznaj się z wybraną ofertą:

Czy surfowanie w Polsce jest możliwe?

Nauka surfingu w Polsce nie jest wcale tak ograniczona, jak mogłoby się zdawać. Z naszego doświadczenia wiemy, że wiele osób, które interesuje się naszymi kursami, jest przekonana, że wszystkie zajęcia odbywają się w trakcie zagranicznych wyjazdów, a w Polsce możemy zaoferować uczniom jedynie przygotowanie teoretyczne lub kilka wakacyjnych lekcji.

W rzeczywistości nauka surfingu w naszym kraju jest całkowicie możliwa, choć należy zdawać sobie sprawę, że nie będzie ona wyglądać jak w filmach. Niemniej jednak fale Bałtyku stwarzają doskonałe możliwości jazdy na desce, a miękki piasek polskich plaż niczym nie ustępuje tropikalnym wyspom. Jedyne, o czym należy pamiętać, to zasady bezpieczeństwa, dlatego nauka surfingu nad Bałtykiem zawsze powinna przebiegać pod okiem doświadczonego trenera!

Istotnym ograniczeniem jest okres jesienno — zimowy, podczas którego fale na Bałtyku są najlepsze w ciągu całego roku. Jednak wymaga to bardziej zaawansowanych umiejętności, jak i specjalistycznego sprzętu chroniącego przed zimnem. Początkujący mogą spróbować swoich sił w Polsce w okresie od końca maja do października

Jak nauczyć się surfingu?

Dlaczego doświadczony nauczyciel surfingu to podstawa?

Wspomnieliśmy już, że nauka surfingu nie należy do najłatwiejszych. Prywatne i grupowe lekcje nie są również najtańsze, jednak bezpieczeństwo, jakie daje nam przebywanie z doświadczonym surferem, jest bezcenne. W końcu woda to nieprzewidywalny żywioł, obcowanie, z którym wymaga pewnej znajomości fal oraz umiejętności przewidywania różnych sytuacji.

Tym samym instruktor surfingu to nie tylko nauczyciel, lecz przewodnik, który przekaże nam swoją wiedzę oraz pomoże nauczyć się, jak odczytywać znaki, które płyną do nas poprzez fale. Rozpoczynając naukę surfingu, warto skupić się najpierw na poszukiwaniach doświadczonego  instruktora, z którym będziemy w stanie złapać odpowiedni kontakt i który pozwoli nam się czuć bezpiecznie w wodzie.

Czy nauka surfingu wymaga umiejętności pływania?

Większość osób zainteresowanych nauką surfingu pyta nas, czy przed rozpoczęciem lekcji wymagana jest znajomość pływania. Naszym zdaniem jest to niezbędne, ponieważ osoby, które nie potrafią pływać, nie czują się w wodzie odpowiednio swobodnie i bezpiecznie. Co prawda, nie oznacza to, że nauka surfingu równa się umiejętnościom pływania równym mistrzom olimpijskim, jednak podstawy warto znać.

Nauka surfingu nad Polskim Morzem — Czy to jest możliwe?

Pierwsze spotkanie z instruktorem surfingu — jak to wygląda od kuchni?

Pierwsze spotkanie z instruktorem surfingu to zazwyczaj nauka teorii połączona z kilkoma prostymi ćwiczeniami wstawania z deski. Nauka ta odbywa się na plaży, bez konieczności wchodzenia do wody. Aby odpowiednio przygotować się do pierwszych zajęć i ułatwić sobie naukę surfingu warto wcześniej zadbać o kondycję fizyczną poprzez regularne wykonywanie prostych treningów takich jak brzuszki lub pompki. Wzmocnią one ciało i pozwolą szybciej opanować podstawowe umiejętności surferskie.

Jak wyglądają kolejne etapy nauki surfingu?

Kolejne etapy początkowej nauki surfingu odbywają się już w wodzie, na niewielkiej głębokości. Pierwsze umiejętności, jakie należy przyswoić to padlowanie, czyli wiosłowanie rękami przypominające pływanie kraulem. Na samym początku nauki surfingu ćwiczenia padlowania polegają na dopływaniu do brzegu, leżąc na desce, którą wprowadza się w ślizg. Gdy świeżo upieczony surfer opanuje ten manewr, przechodzimy do powolnej nauki wstawania na desce.

Ostatnim elementem początkowych lekcji surfingu będzie opanowanie umiejętności…poprawnego wpadania do wody. Brzmi to co najmniej dziwnie, jednak chodzi tu o fakt przyzwyczajenia się do tego, że surfing wiąże się z częstym i niespodziewanym kontaktem z taflą wody, dlatego młodzi surferzy powinni nauczyć się nie panikować w takich sytuacjach i szybko wynurzać się z wody.

Jak nauczyć się surfowania?

Nauka surfingu od zera — Odkryj, jak surfing może zmienić Twoje życie

Na koniec dodamy jeszcze jedno. Nauka surfingu to trudna, lecz piękna przygoda, która potrafi zmienić człowieka i jego postrzeganie świata. Stały kontakt z żywiołem wody oraz spokojny rytm nadawany przez morskie fale sprawiają, że większość osób rozpoczynających naukę surfingu po prostu zakochuje się w tym sporcie i sposobie życia Warto, zatem przełamać swój strach i dać surfingowi szansę.

Nauka surfingu na wyciągnięcie ręki!

Dołącz do nas i rozpocznij lekcje surfowania!

Dodaj komentarz


Przeczytaj również

Ile trwa nauka surfingu?

Zacznijmy od tego, że zanim odpowiemy na pytanie „ile trwa nauka surfingu” lub „ile czasu potrzeba, żeby dobrze surfować”, musisz określić, co dla ciebie oznacza surfing. Istnieją różne p…

Gdzie na surfing w Europie?

Wielu osobom może się wydawać, że trzeba wybrać się aż do Australii czy na Bali, żeby nauczyć się surfować, podczas gdy w Europie znajduje się wiele pięknych miejsc z doskonałymi warunkam…

Słownik surfera – język, który musisz poznać ucząc się surfingu.

Surfing, być może bardziej niż większość innych sportów, ma bardzo bogate słownictwo. Od specjalistycznych terminów dotyczących sprzętu i warunków atmosferycznych, po ikoniczne wyrażenia …