7 mitów na temat surfowania
Surfing to nie tylko sport, a specyficzny sposób bycia, kultura i filozofia życia. Niestety ten surferski spokój i podejście do codzienności oraz oddanie morskim falom często kojarzone są z lekkomyślnością, a nawet lenistwem. Nieporozumienia narastające wokół kultury surfingu sprawiają, że na temat tego pięknego sportu krąży kilka mitów. Dziś chcemy przybliżyć Wam istotę surfingu i rozprawić się z siedmioma najczęściej powtarzanymi mitami.
Mit nr 1: Czy każdy surfer musi być szaleńczo sprawny fizycznie?
Jeden z popularniejszych mitów dotyczących surfowania zakłada, że każdy, kto uprawia ten sport, musi być niezwykle sprawny. W końcu w niemal wszystkich filmach, w których pojawiają się surferzy, widzimy mężczyzn z umięśnioną klatką piersiową i tzw. „szcześciopakiem” na brzuchu, oraz kobiety o talii osy.
W rzeczywistości sprawność fizyczna bardzo przydaje się w walce z wysokimi falami, jednak nie musisz być w formie swojego życia, by zacząć brać lekcje surfingu. Istotne jest tylko to, by przed rozpoczęciem przygody z surfingiem nauczyć się pływać!
Mit nr 2: Czy surfing to niebezpieczny sport?
Każdy sport niesie ze sobą ryzyko mniejszej lub większej kontuzji. To fakt, o którym należy pamiętać, sięgając zarówno po deskę do surfingu, jak i decydując się na inne sporty, nie tylko wodne. Surfing to wyjątkowo piękna dyscyplina, jednak stały kontakt z żywiołem, jakim jest woda, wymusza na nas zachowanie ostrożności. Jedną z najczęstszych kontuzji przydarzających się surferom jest uraz głowy po uderzeniu ciężką deską, dlatego uprawiając ten sport, należy zachować ostrożność i słuchać poleceń swojego instruktora, by uniknąć wszelkich możliwych niebezpieczeństw.
Mit nr 3: Czy każdy surfer musi mieszkać nad brzegiem oceanu?
Większość ludzi kojarzy wyjazdy surfingowe z oceanem i plażami znajdującymi się na Hawajach, w Australii lub Stanach Zjednoczonych. W rzeczywistości nie musisz przeprowadzać się do żadnego z tych miejsc, by móc brać lekcje surfingu lub profesjonalnie go uprawiać! Świetne warunki znajdziesz również w Europie, szczególnie w Portugalii, która uznawana jest za jedno z lepszych miejsc do nauki surfingu. Co więcej, również surfing w Polsce na Bałtyku może Cię pozytywnie zaskoczyć!
Surfing w Polsce — sprawdź ofertę naszych kursów surfingu na Bałtyku!
Mit nr 4: Czy surferzy są leniwi?
Kolejny mit, to jeden z bardziej krzywdzących pomówień dotyczących osób uprawiających ten piękny sport. Oczywiście, zdarzają się surferzy, którzy spędzają większość życia na plaży i podchodzą do życia na totalnym luzie, co może kojarzyć się z lenistwem. Na ogół, jednak są to osoby, które chodzą do regularnej pracy, a surfing traktują jak hobby, kształtujące ich charakter i determinację. Wśród znanych na całym świecie gwiazd kina, które uprawiają surfing, możemy wymienić, chociażby Chrisa Hemswortha, który bez wątpienia leniem nie jest.
Mit nr 5: Czy surfować można tylko w okresie letnim?
Lato to zdecydowanie najlepszy czas na naukę surfowania. Plaże są pełne, woda ciepła, a fale niezwykle przyjazne dla początkujących. Jednak to nieprawda, że surfować nie da się również w zimie, czy wczesną wiosną. Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym występują fale nadające się do surfowania, nic Cię nie powstrzyma! Potrzebujesz jedynie grubej pianki, rękawiczek i butów do pływania.
Mit nr 6: Czy surfing to sport tylko dla młodych?
Przyjęło się również przekonanie, że surferzy to młodzi ludzie, co absolutnie nie jest prawdą. Oczywiście nauka każdego sportu będzie łatwiejsza, gdy rozpoczniemy ją w młodym wieku, jednak nikt nie jest za stary, by nauczyć się surfować! Może nie zakwalifikujesz się do klubu surferów w wieku 50 lat, ale wybierając obóz surfingowy dla dorosłych, na pewno przeżyjesz przygodę swojego życia, wzmocnisz swoje ciało i będziesz się świetnie bawić.
Mit nr 7: Czy nauka surfowania jest prosta?
Obserwując osobę ślizgającą się po falach, może nam się wydawać, że nauka surfingu to łatwa sprawa. W rzeczywistości mistrzowskie opanowanie tej dyscypliny wymaga wielu lat treningów, zaangażowania, a przy tym bólu i wyrzeczeń. Nie warto się jednak zniechęcać, bo właśnie ten wysiłek jest jedną z najpiękniejszych rzeczy w tym sporcie! Surfowanie to prawdziwe połączenie ekscytacji, adrenaliny i wysiłku, które dają ogromną satysfakcję.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.