Skip to main content

BSSURF - Szkoła Surfingu Gdańsk. Obozy surfingowe w Portugalii i​ Maroko Bądź na bieżąco - zapisz się na newsletter

7 mitów na temat surfowania

Surfing to nie tylko sport, a specyficzny sposób bycia, kultura i filozofia życia. Niestety ten surferski spokój i podejście do codzienności oraz oddanie morskim falom często kojarzone są z lekkomyślnością, a nawet lenistwem. Nieporozumienia narastające wokół kultury surfingu sprawiają, że na temat tego pięknego sportu krąży kilka mitów. Dziś chcemy przybliżyć Wam istotę surfingu i rozprawić się z siedmioma najczęściej powtarzanymi mitami.

Mit nr 1: Czy każdy surfer musi być szaleńczo sprawny fizycznie?

Jeden z popularniejszych mitów dotyczących surfowania zakłada, że każdy, kto uprawia ten sport, musi być niezwykle sprawny. W końcu w niemal wszystkich filmach, w których pojawiają się surferzy, widzimy mężczyzn z umięśnioną klatką piersiową i tzw. „szcześciopakiem” na brzuchu, oraz kobiety o talii osy.

W rzeczywistości sprawność fizyczna bardzo przydaje się w walce z wysokimi falami, jednak nie musisz być w formie swojego życia, by zacząć brać lekcje surfingu. Istotne jest tylko to, by przed rozpoczęciem przygody z surfingiem nauczyć się pływać!

Czy nauka surfingu jest bezpieczna?

Mit nr 2: Czy surfing to niebezpieczny sport?

Każdy sport niesie ze sobą ryzyko mniejszej lub większej kontuzji. To fakt, o którym należy pamiętać, sięgając zarówno po deskę do surfingu, jak i decydując się na inne sporty, nie tylko wodne. Surfing to wyjątkowo piękna dyscyplina, jednak stały kontakt z żywiołem, jakim jest woda, wymusza na nas zachowanie ostrożności. Jedną z najczęstszych kontuzji przydarzających się surferom jest uraz głowy po uderzeniu ciężką deską, dlatego uprawiając ten sport, należy zachować ostrożność i słuchać poleceń swojego instruktora, by uniknąć wszelkich możliwych niebezpieczeństw.

Mit nr 3: Czy każdy surfer musi mieszkać nad brzegiem oceanu?

Większość ludzi kojarzy wyjazdy surfingowe z oceanem i plażami znajdującymi się na Hawajach, w Australii lub Stanach Zjednoczonych. W rzeczywistości nie musisz przeprowadzać się do żadnego z tych miejsc, by móc brać lekcje surfingu lub profesjonalnie go uprawiać! Świetne warunki znajdziesz również w Europie, szczególnie w Portugalii, która uznawana jest za jedno z lepszych miejsc do nauki surfingu. Co więcej, również surfing w Polsce na Bałtyku może Cię pozytywnie zaskoczyć!

Surfing w Polsce — sprawdź ofertę naszych kursów surfingu na Bałtyku!

Mit nr 4: Czy surferzy są leniwi?

Kolejny mit, to jeden z bardziej krzywdzących pomówień dotyczących osób uprawiających ten piękny sport. Oczywiście, zdarzają się surferzy, którzy spędzają większość życia na plaży i podchodzą do życia na totalnym luzie, co może kojarzyć się z lenistwem. Na ogół, jednak są to osoby, które chodzą do regularnej pracy, a surfing traktują jak hobby, kształtujące ich charakter i determinację. Wśród znanych na całym świecie gwiazd kina, które uprawiają surfing, możemy wymienić, chociażby Chrisa Hemswortha, który bez wątpienia leniem nie jest.

Czy na obóz surfingowy można wybrać się tylko w wakacje?

Mit nr 5: Czy surfować można tylko w okresie letnim?

Lato to zdecydowanie najlepszy czas na naukę surfowania. Plaże są pełne, woda ciepła, a fale niezwykle przyjazne dla początkujących. Jednak to nieprawda, że surfować nie da się również w zimie, czy wczesną wiosną. Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym występują fale nadające się do surfowania, nic Cię nie powstrzyma! Potrzebujesz jedynie grubej pianki, rękawiczek i butów do pływania.

Mit nr 6: Czy surfing to sport tylko dla młodych?

Przyjęło się również przekonanie, że surferzy to młodzi ludzie, co absolutnie nie jest prawdą. Oczywiście nauka każdego sportu będzie łatwiejsza, gdy rozpoczniemy ją w młodym wieku, jednak nikt nie jest za stary, by nauczyć się surfować! Może nie zakwalifikujesz się do klubu surferów w wieku 50 lat, ale wybierając obóz surfingowy dla dorosłych, na pewno przeżyjesz przygodę swojego życia, wzmocnisz swoje ciało i będziesz się świetnie bawić.

Mit nr 7: Czy nauka surfowania jest prosta?

Obserwując osobę ślizgającą się po falach, może nam się wydawać, że nauka surfingu to łatwa sprawa. W rzeczywistości mistrzowskie opanowanie tej dyscypliny wymaga wielu lat treningów, zaangażowania, a przy tym bólu i wyrzeczeń. Nie warto się jednak zniechęcać, bo właśnie ten wysiłek jest jedną z najpiękniejszych rzeczy w tym sporcie! Surfowanie to prawdziwe połączenie ekscytacji, adrenaliny i wysiłku, które dają ogromną satysfakcję.

Poznaj naszą aktualną ofertę obozów surfingowych w Maroko i Portugalii!

Dodaj komentarz


Przeczytaj również

Ile trwa nauka surfingu?

Zacznijmy od tego, że zanim odpowiemy na pytanie „ile trwa nauka surfingu” lub „ile czasu potrzeba, żeby dobrze surfować”, musisz określić, co dla ciebie oznacza surfing. Istnieją różne p…

Gdzie na surfing w Europie?

Wielu osobom może się wydawać, że trzeba wybrać się aż do Australii czy na Bali, żeby nauczyć się surfować, podczas gdy w Europie znajduje się wiele pięknych miejsc z doskonałymi warunkam…

Słownik surfera – język, który musisz poznać ucząc się surfingu.

Surfing, być może bardziej niż większość innych sportów, ma bardzo bogate słownictwo. Od specjalistycznych terminów dotyczących sprzętu i warunków atmosferycznych, po ikoniczne wyrażenia …