Skip to main content

BSSURF - Szkoła Surfingu Gdańsk. Obozy surfingowe w Portugalii i​ Maroko Bądź na bieżąco - zapisz się na newsletter

7 mitów na temat surfowania

Surfing to nie tylko sport, a specyficzny sposób bycia, kultura i filozofia życia. Niestety ten surferski spokój i podejście do codzienności oraz oddanie morskim falom często kojarzone są z lekkomyślnością, a nawet lenistwem. Nieporozumienia narastające wokół kultury surfingu sprawiają, że na temat tego pięknego sportu krąży kilka mitów. Dziś chcemy przybliżyć Wam istotę surfingu i rozprawić się z siedmioma najczęściej powtarzanymi mitami.

Mit nr 1: Czy każdy surfer musi być szaleńczo sprawny fizycznie?

Jeden z popularniejszych mitów dotyczących surfowania zakłada, że każdy, kto uprawia ten sport, musi być niezwykle sprawny. W końcu w niemal wszystkich filmach, w których pojawiają się surferzy, widzimy mężczyzn z umięśnioną klatką piersiową i tzw. „szcześciopakiem” na brzuchu, oraz kobiety o talii osy.

W rzeczywistości sprawność fizyczna bardzo przydaje się w walce z wysokimi falami, jednak nie musisz być w formie swojego życia, by zacząć brać lekcje surfingu. Istotne jest tylko to, by przed rozpoczęciem przygody z surfingiem nauczyć się pływać!

Czy nauka surfingu jest bezpieczna?

Mit nr 2: Czy surfing to niebezpieczny sport?

Każdy sport niesie ze sobą ryzyko mniejszej lub większej kontuzji. To fakt, o którym należy pamiętać, sięgając zarówno po deskę do surfingu, jak i decydując się na inne sporty, nie tylko wodne. Surfing to wyjątkowo piękna dyscyplina, jednak stały kontakt z żywiołem, jakim jest woda, wymusza na nas zachowanie ostrożności. Jedną z najczęstszych kontuzji przydarzających się surferom jest uraz głowy po uderzeniu ciężką deską, dlatego uprawiając ten sport, należy zachować ostrożność i słuchać poleceń swojego instruktora, by uniknąć wszelkich możliwych niebezpieczeństw.

Mit nr 3: Czy każdy surfer musi mieszkać nad brzegiem oceanu?

Większość ludzi kojarzy wyjazdy surfingowe z oceanem i plażami znajdującymi się na Hawajach, w Australii lub Stanach Zjednoczonych. W rzeczywistości nie musisz przeprowadzać się do żadnego z tych miejsc, by móc brać lekcje surfingu lub profesjonalnie go uprawiać! Świetne warunki znajdziesz również w Europie, szczególnie w Portugalii, która uznawana jest za jedno z lepszych miejsc do nauki surfingu. Co więcej, również surfing w Polsce na Bałtyku może Cię pozytywnie zaskoczyć!

Surfing w Polsce — sprawdź ofertę naszych kursów surfingu na Bałtyku!

Mit nr 4: Czy surferzy są leniwi?

Kolejny mit, to jeden z bardziej krzywdzących pomówień dotyczących osób uprawiających ten piękny sport. Oczywiście, zdarzają się surferzy, którzy spędzają większość życia na plaży i podchodzą do życia na totalnym luzie, co może kojarzyć się z lenistwem. Na ogół, jednak są to osoby, które chodzą do regularnej pracy, a surfing traktują jak hobby, kształtujące ich charakter i determinację. Wśród znanych na całym świecie gwiazd kina, które uprawiają surfing, możemy wymienić, chociażby Chrisa Hemswortha, który bez wątpienia leniem nie jest.

Czy na obóz surfingowy można wybrać się tylko w wakacje?

Mit nr 5: Czy surfować można tylko w okresie letnim?

Lato to zdecydowanie najlepszy czas na naukę surfowania. Plaże są pełne, woda ciepła, a fale niezwykle przyjazne dla początkujących. Jednak to nieprawda, że surfować nie da się również w zimie, czy wczesną wiosną. Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym występują fale nadające się do surfowania, nic Cię nie powstrzyma! Potrzebujesz jedynie grubej pianki, rękawiczek i butów do pływania.

Mit nr 6: Czy surfing to sport tylko dla młodych?

Przyjęło się również przekonanie, że surferzy to młodzi ludzie, co absolutnie nie jest prawdą. Oczywiście nauka każdego sportu będzie łatwiejsza, gdy rozpoczniemy ją w młodym wieku, jednak nikt nie jest za stary, by nauczyć się surfować! Może nie zakwalifikujesz się do klubu surferów w wieku 50 lat, ale wybierając obóz surfingowy dla dorosłych, na pewno przeżyjesz przygodę swojego życia, wzmocnisz swoje ciało i będziesz się świetnie bawić.

Mit nr 7: Czy nauka surfowania jest prosta?

Obserwując osobę ślizgającą się po falach, może nam się wydawać, że nauka surfingu to łatwa sprawa. W rzeczywistości mistrzowskie opanowanie tej dyscypliny wymaga wielu lat treningów, zaangażowania, a przy tym bólu i wyrzeczeń. Nie warto się jednak zniechęcać, bo właśnie ten wysiłek jest jedną z najpiękniejszych rzeczy w tym sporcie! Surfowanie to prawdziwe połączenie ekscytacji, adrenaliny i wysiłku, które dają ogromną satysfakcję.

Poznaj naszą aktualną ofertę obozów surfingowych w Maroko i Portugalii!

Dodaj komentarz


Przeczytaj również

Surf camp w Maroku i Surf Camp w Portugali – różnice

Często spotykamy się z pytaniem, czym różni się Surf Camp w Maroku od Surf Campu w Portugalii. Najprostszą odpowiedzią byłoby wszystkim i niczym, ale na potrzeby tego wpisu rozważmy kilka…

Czy surfing jest bezpiecznym sportem ?

Odpowiadając wprost – tak, w porównaniu do innych sportów wysokiego ryzyka i sportów ekstremalnych, surfing jest relatywnie bezpiecznym sportem. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że surfin…

Czym jest Surf Camp i dlaczego to świetny wybór dla początkującego surfera?

Mówiąc najprościej Surf Camp, lub po polsku obóz surfingowy, to połączenie wyjazdu wakacyjnego z intensywnym kursem surfingowym. Surf campy organizuje się w specjalnie wybranych lokalizac…