O co chodzi z tymi brejkami?
Planując wyjazd surfingowy i przeszukując internet w poszukiwaniu najlepszych spotów z pewnością spotkacie się z określeniem beach break, point break lub reef break. Co to oznacza i czego należy się spodziewać bo każdym z nich? Już tłumaczymy!
BEACH BREAK to spoty, gdzie fale łamią się o piaszczyste dno.
Na takim spocie piasek (dno) przemieszcza się wraz z pływami, prądami i sztormami, fale na takim spocie ciągle się zmieniają. Jednego dnia możemy mieć piękne lewe fale, a drugiego — fale zamknięte. Zdarza się, że w ciągu kilku godzin na tym samym spocie, punkt załamania fal przemieści się 70-100 metrów wzdłuż brzegu — takie zjawisko obserwowaliśmy np. na plaży Supertubos (Portugalia) podczas zawodów WSL Portugal w 2022 roku. Zmieniające się dno tworzy dość dynamiczną sytuację na spocie, co wymaga od surferów większej uwagi przy obserwacji fal.
Beach break to idealne miejsce do nauki surfingu ze względu na „miększe” i bezpieczniejsze dno. Plusem jest również częste formowanie się fal w kształcie „ramy A”, kilku peaków do startu co pozwala rozładowywać tłok na spocie.
Costa da Caparica, którą odwiedziliśmy podczas jednej z naszych Surf Majówek to typowy beach break.
POINT BREAK to spoty, gdzie fale łamią się o punkt skały lub lądu wystający z linii brzegowej. Wyobraźcie sobie taki cypel wchodzący w głąb wody.
Na takim spocie fale dobrze się formują, są długie i rzadziej ulegają całkowitemu załamaniu (closeouts) tworząc piękne lewe i prawe. Zazwyczaj pojawia się tylko jeden punkt startowy, więc trzeba czekać na swoją kolejkę, szanować pierwszeństwo i stosować zasadę „jakość, a nie ilość”. Dobry dzień na spocie typu point break, to idealna okazja do ćwiczenia różnych manewrów dla średnio zaawansowanych surferów, początkujących odsyłamy jednak na beach break.
REEF BREAK to spoty, gdzie fale łamią się na rafowym lub skalistym dnie.
Beach brak potrafi produkować idealne, silne i powtarzalne fale, w tym marzenie każdego surfera — tuby!
Minusem jest to, że najczęściej są to dość płytkie spoty, co czyni je bardzo niebezpiecznymi w przypadku niekontrolowanego upadku do wody.
Pamiętajcie, o tym, aby nigdy nie wchodzić do wody bez odpowiedniego researchu na temat spotu! Te zasada dotyczy każdego typu spotu, ale w przypadku reef break jest to absolutnie OBOWIĄZKOWE. Najlepiej skorzystać z wiedzy lokalnego surfera, lub dołączyć do szkółki. Spot, który podczas przypływu może wydawać się bezpieczny, podczas odpływu może ukazać Wam prawdziwe, naszpikowane rafami i skałami piekiełko! Najbardziej znanym spotem reeaf break jest Teahupoo na Tahiti (Polinezja Francuska). Przeczytaj jeden z postów na naszym blogu – https://bssurf.pl/jak-wygladaja-lekcje-surfingu – i dowiedz się, jak bezpiecznie rozpocząć przygodę z surfowaniem!
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.