LEWA, PRAWA, RAMA, CZY ZAMKNIĘTA?

Obserwowanie fal, to drugie po surfingu nasze ulubione zajęcie Okrzyki typu “piękna prawa!”, “cudowna lewa!” albo “jaki closeout!” często towarzyszą nam podczas pobytu na plaży, dlatego dzisiaj powiemy Wam, jak rozpoznać kierunek fali.

Wyobraźcie sobie, że każda fala zaczyna się od linii na horyzoncie
Ta linia podążając w kierunku brzegu w pewnym momencie zacznie się łamać, tworząc różne kształty, z czego większość można podzielić na fale prawe, lewe, ramy i zamknięte.

PRAWA (right) – to fala, która łamie się w prawo z punktu widzenia surfera, lub inaczej – fala będzie się łamać w kierunku prawej ręki. Surfer popłynie w prawo na nie złamanej jeszcze części fali.
Dla kogoś, kto będzie obserwował tą falę z plaży, fala będzie łamała się w lewo.

LEWA (left) – to fala, która łamie się w lewo z punktu widzenia surfera, lub inaczej – fala będzie się łamać w kierunku lewej ręki. Surfer popłynie w lewo na nie złamanej jeszcze części fali.
Dla kogoś, kto będzie obserwował tą falę z plaży, fala będzie łamała się w prawo.

RAMA A (A frame) – to fala która łamie się zarówno w prawo i w lewo, co umożliwia jazdę dwóm surferom na raz w przeciwnych kierunkach, mówi się wtedy, że surferzy “dzielą peak”.

ZAMKNIĘTA (closeout) – to fala, która zamyka się cała na raz, co oznacza, że nie da się na niej popłynąć ani w prawo, ani w lewo.

Na zdjęciach na czerwono zaznaczyliśmy peak fali (szczyt) – idelane miejsce w którym surfer powinien złapać falę Nie dotyczy to jednak fali zamkniętej, gdzie szczyt znajduje się na całej jej długości – tutaj najlepiej sprawdzi się podejście “Gary move out!”.

Jeżeli macie jakieś pytania – piszcie śmiało! Jeżeli chcecie sprawdzić ten temat na żywo, to zapraszamy na szkolenia i wyjazdy!

Fala w kształcie litery A lub w kształcie szczytu znajduje się tylko na plaży i ma zarówno prawą, jak i lewą otwartą twarz. Ten rodzaj fali umożliwia dwóm surferom jazdę w przeciwnych.