Skip to main content

BSSURF - Szkoła Surfingu Gdańsk. Obozy surfingowe w Portugalii i​ Maroko Bądź na bieżąco - zapisz się na newsletter

Jak wyglądają lekcje surfingu?

Surfing z roku na rok cieszy się sukcesywnie rosnącym zainteresowaniem. Słoneczne plaże, wysokie fale i walka z żywiołem przyciągają bowiem coraz więcej osób, chcących aktywnie spędzić wolne chwile.  Zanim jednak wskoczysz na deskę i złapiesz swoją pierwszą falę, musisz nauczyć się wielu istotnych elementów, które złożą się na Twój ostateczny sukces. Jak wyglądają lekcje surfingu? Omawiamy kolejne etapy kursu, by nieco przybliżyć Ci jego przebieg.

Lekcje teoretyczne – co musisz wiedzieć przed wejściem do wody?

Jeśli wydaje Ci się, że na pierwszych zajęciach wskoczysz na deskę, a instruktor pokaże, w jaki sposób najlepiej łapać fale, jesteś w dużym błędzie. Najpierw czeka Cię bowiem cały szereg zajęć teoretycznych. Nie będzie to jednak stracony czas. Wprost przeciwnie! Wszystkie nasze kursy rozpoczynamy od wykładów, dzięki którym nauczysz się, jak działa ocean lub morze i jak bezpiecznie poruszać się z deską w wodzie. Powiemy Ci również, jak rozpoznać warunki i charakter spotu, na którym będą odbywać się treningi.

Wszystkie kursy zaczynamy od zajęć teoretycznych. To bardzo ważny element, podczas którego nauczysz się:

  • jak działa ocean/ morze, jak bezpiecznie poruszać się w wodzie z deską, omówimy panujące warunki oraz charakterystykę spotu, na którym będziemy trenować (dno, prądy, wiatr, wskazówki)
  • budowy deski surfingowej i omówienie prawidłowej pozycji ciała na desce: leżenie na desce, balans, padlowanie (wiosłowanie rękoma), ustawienie stóp, wyczucie równowagi, ułożenie rąk itp.
  • wstawania na desce (tzw. pop-up) – czyli przeniesienie ciała z pozycji leżącej do pozycji stania na desce i płynięcia na fali. Ogromnym plusem jest to, że pop-up można ćwiczyć „na sucho” co daje możliwość praktykowania tego najważniejszego dla początkujących elementu w każdym miejscu i o każdej porze — wystarczy kawałek podłogi/trawnika/plaży

Zaplecze teoretyczne to solidny fundament przyszłego sukcesu, dającego pełnię satysfakcji z surfowania.

Pierwsze zajęcia w wodzie

Pierwsze zajęcia w wodzie z pewnością zapamiętasz na długo. To właśnie wtedy poczujesz radość ze złapania pierwszej fali i potęgę żywiołu, z którym przyjdzie Ci się zmierzyć. Teraz czeka Cię wiele prób samodzielnego wstawania i pływania po fali, ale również i upadków, stanowiących nieodzowną część surfowania. O komfort nauki zadbają nasi instruktorzy i na pierwszej lekcji:

  • dobiorą dla Ciebie odpowiednią piankę neoprenową, która zapewni Ci komfort termiczny w wodzie (na pewno będzie Ci ciepło) oraz deskę surfingową;
  • liczba instruktorów w wodzie dobrana zostanie do wielkości grupy, tak aby zapewnić każdemu kursantowi odpowiednią ilość uwagi i wsparcia. Instruktorzy będą cały czas pomagać w łapaniu fal oraz na bieżąco udzielać wskazówek;
  • zajęcia będą odbywać się stosunkowo blisko brzegu na głębokości do pasa, z czasem (jeżeli zdecydujecie się na pełny kurs) przesuwamy się w kierunku wody, do tzw. zielonej fali.

Wieczorne podsumowanie lekcji – analiza błędów

Wieczór na kursie to najlepszy czas, by porozmawiać o największych sukcesach i istotnych błędach, popełnionych w trakcie zajęć. Podstawą dyskusji są m.in. zdjęcia i filmy, przy pomocy których dokumentujemy część zajęć. Dzięki temu możesz zobaczyć się w wodzie, a także przekonać się, jakie błędy popełniasz.

To również szansa na otrzymanie cennych wskazówek, które pomogą Ci w trakcie kolejnych zajęć praktycznych. Przy okazji wspólnych spotkań możesz również poczuć ducha przygody i zagłębić się w wyjątkowy świat surfingu wraz z innymi pasjonatami tego wyjątkowego sportu. Z nami poznasz wszystkie ważne zagadnienia dotyczące surfowania.

Już teraz w naszych wcześniejszych wpisach, takich jak: https://bssurf.pl/lewa-prawa-rama-czy-zamknieta, możesz zaczerpnąć trochę podstawowej wiedzy z tego zakresu, zanim rozpocznie się Twój wyczekiwany kurs surfingu!

Surfing na Bałtyku – czy to w ogóle możliwe?

A gdzie to wszystko się odbywa? – możesz zapytać po przeczytaniu krótkiego opisu naszych kursów. Odpowiedź z pewnością będzie zaskoczeniem dla wielu osób. Jak się okazuje, nawet Bałtyk serwuje wyjątkowe fale, stając się idealnym miejscem do nauki surfingu. Tutaj początkujący surferzy ćwiczą swoje umiejętności, zaś wprawieni w walce żywiołem miłośnicy sportu oddają się wodnemu szaleństwu na fali.

Dlaczego to właśnie Bałtyk warto wybrać na pierwsze lekcje surfingu? Przede wszystkim dlatego, że jest on stosunkowo blisko. Tutaj nie istnieje bariera językowa ani kulturowa, a wspólnie spędzony czas może budować przyjaźnie na lata.

Morze Bałtyckie stwarza również doskonałe warunki do nauki surfingu. Piaszczyste dno, brak skał i silnych prądów oraz niskie zasolenie wody zapewniają komfort, dając jednocześnie poczucie bezpieczeństwa początkującym pasjonatom surfingu.

Niemniej jednak chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że w Polsce odbywają się zajęcia surfingowe „na prognozę”, w ściśle określonych terminach od czerwca do września. Ci, którzy wolą rozgrzane słońcem plaże i pogodę, która raczej nie zaskoczy nagłą ulewą, mogą wybrać Surf Camp za granicą.

Czy warto wziąć udział w lekcjach surfingu?

Oczywiście, że tak! Takie zajęcia pozwalają zdobyć cenne informacje i wskazówki oraz pierwsze doświadczenie, które będzie solidną podstawą do budowania kolejnych umiejętności.

Lekcje surfingu to jednak nie tylko teoretyczna wiedza i przygotowanie praktyczne. To również doskonała zabawa, dziecięca wręcz radość z pierwszych sukcesów oraz poczucie wolności, jakie daje płynięcie na fali. A wszystko to pod czujnym okiem doświadczonych trenerów, którzy zadbają o bezpieczeństwo kursantów i pewnie wprowadzą ich w wyjątkowy klimat surferskiego życia.

Sprawdź naszą aktualną ofertę nauki surfingu:

Dodaj komentarz


Przeczytaj również

Ile trwa nauka surfingu?

Zacznijmy od tego, że zanim odpowiemy na pytanie „ile trwa nauka surfingu” lub „ile czasu potrzeba, żeby dobrze surfować”, musisz określić, co dla ciebie oznacza surfing. Istnieją różne p…

Gdzie na surfing w Europie?

Wielu osobom może się wydawać, że trzeba wybrać się aż do Australii czy na Bali, żeby nauczyć się surfować, podczas gdy w Europie znajduje się wiele pięknych miejsc z doskonałymi warunkam…

Słownik surfera – język, który musisz poznać ucząc się surfingu.

Surfing, być może bardziej niż większość innych sportów, ma bardzo bogate słownictwo. Od specjalistycznych terminów dotyczących sprzętu i warunków atmosferycznych, po ikoniczne wyrażenia …