Skip to main content

BSSURF - Szkoła Surfingu Gdańsk. Obozy surfingowe w Portugalii i​ Maroko Bądź na bieżąco - zapisz się na newsletter

Czy można zacząć surfować po trzydziestce?

Być może Twoim marzeniem są lekcje surfingu, ale wydaje Ci się, że jest już za późno? Jesteś już po trzydziestce albo czterdziestce, pracujesz w biurze, nie uprawiasz codziennie sportu, nie jesteś wybitnym pływakiem, swoją ogólną kondycję oceniasz jako średnią. Czy to oznacza, że kurs surfingu lepiej zamienić na zajęcia z garncarstwa? W żadnym wypadku! Nie ma ograniczeń wiekowych jeżeli chodzi o naukę surfingu i tak samo nie ma znaczenia to, w jakim wieku ją rozpoczniesz. Jeżeli odpowiednio zaplanujesz cały proces, wykażesz się odrobiną determinacji i przede wszystkim wiary w siebie, to możesz zacząć łapać fale szybciej, niż myślisz! Poniżej kilka wskazówek jak zacząć.

Pokochaj wodę!

Chcąc rozpocząć naukę surfingu, musisz potrafić pływać i czuć dobrze się w wodzie. Nie musisz pływać nieskazitelnym kraulem albo widowiskowym motylem, wystarczy poprawna żabka i dobrze opanowany styl grzbietowy — będzie Ci to potrzebne w sytuacji, w której będziesz musiał/musiała dopłynąć do deski, lub w awaryjnej sytuacji do brzegu. Bardziej niż sama technika pływania istotne jest tutaj, to jak czujesz się w wodzie.

  • Czy jesteś w stanie pokonać lęk, odprężyć ciało, zachować spokojny oddech i współpracować z wodą?
  • Czy czujesz się komfortowo w znacznej odległości od brzegu?
  • Czy jesteś w stanie opanować się podczas niespodziewanego upadku do wody?
  • Na jak długo jesteś w stanie wstrzymać oddech?

Następnym razem, kiedy będziesz nad morzem, jeziorem, czy innym akwenem przetestuj samego siebie! Odpłyń od brzegu, połóż się na wodzie, zanurkuj kilka razy, sprawdź, jak długo jesteś w stanie wytrzymać bez oddechu. Poczuj swoje ciało w wodzie, obserwuj, jak reaguje Twoja głowa, w jaki sposób oddychasz i czy zachowujesz spokój. Woda to cudowny żywioł — nie można go opanować, jednak można z nim bezpiecznie obcować i korzystać z jego siły, co w zasadzie jest istotą surfingu.

Zerknij na naszego bloga: https://bssurf.pl/jak-wygladaja-lekcje-surfingu i przekonaj się, jak naprawdę wyglądają lekcje surfingu!

Kiedy zacząć naukę surfingu i wybrać się na Surf Camps?

Przygotuj swoje ciało.

Nie ma co się oszukiwać, surfing to wymagający fizycznie sport wodny, co oznacza, że aby skutecznie zacząć naukę powinieneś się do tego przygotować. Bez obaw, nie musisz prezentować formy Ewy Chodakowskiej, czy Roberta Lewandowskiego — na początek wystarczy poświęcić 2-3 godziny tygodniowo na trening ciała. Najważniejszym elementem dla nauki surfingu, jest wzmocnienie mięśni górnej partii ciała, brzucha i ogólnej wydolności organizmu.

Zacznij od robienia jednej pompki dziennie (zwykłej lub tzw. damskiej) – regularne wykonywanie tego ćwiczenia wzmocni i rozbuduje mięśnie piersiowe. Mocno pracować będą również prostowniki pleców, tricepsy i mięśnie barków, czyli wszystko to, co będzie Ci potrzebne do padlowania (wiosłowania) w wodzie. Rób po kilka brzuszków rano i wieczorem, nawet jeżeli poświęcisz na to 5 minut dziennie, to i tak zobaczysz efekty. Trzy razy w tygodniu wybierz się na krótki bieg lub energiczny spacer, zamień windę na schody, kiedy tylko możesz, zamień samochód na rower lub nogi (elektryczna hulajnoga się nie liczy). Znajdź czas na basen, nawet raz w tygodniu — pływaj, nie mocz się w jacuzzi.

Oprócz wzmacniania ciała i ćwiczeń cardio niezwykle ważne jest rozciąganie, dzięki któremu poprawisz ogólną postawę ciała, zwiększysz ruchomość w połączeniach stawowych, zminimalizujesz ryzyko kontuzji i skurczów. Doskonałą alternatywą dla rozciągania oraz ogólnych ćwiczeń wspomagających naukę surfingu jest praktyka jogi. Zacznij na około 2-3 miesiące przed planowanym rozpoczęciem lekcji surfingu. Pamiętaj, żeby do całego tego projektu przygotowawczego podejść na zasadzie „mniej, ale regularnie”. Małymi, ale codziennymi krokami jesteś w stanie zajść daleko. Jeśli narzucisz sobie zbyt wygórowane oczekiwania i postawisz mało realne cele, to szybko się zniechęcisz.

Czy warto jechać na obóz surfingowy w Portugalii lub Maroko?

Bardziej ambitni mogą skorzystać z programu przygotowawczego,
stworzonego przez surfera dla surferów — Piotra Szwieca.

Wpisując kod rabatowy:
BSSURF20RTS
otrzymacie
20% zniżki
www.readytosurf.pl


Zapisz się na lekcje surfingu lub Surf Camp

Surfing to trudny i techniczny sport, dlatego ucz się z instruktorem. Oczywiście, samodzielna nauka jest możliwa, ale w zasadzie tylko wtedy, kiedy na co dzień mieszkasz nad oceanem, dysponujesz dużą ilością czasu i jest w tobie gotowość na długą i żmudną drogę metodą prób i błędów. W pozostałych przypadkach najlepszym wyborem będzie zapisanie się na lekcje surfingu w Polsce lub na tygodniowy obóz surfingowy w Portugalii, czy w Maroko.

Zanim zdecydujesz się na wyjazdy surfingowe oraz konkretną szkołę surfingu, sprawdź opinie na jej temat! Instruktor przeszkoli Cię z części teoretycznej, wyjaśni mechanikę surfingu, przedstawi budowę deski surfingowej, wyjaśni, jak działa dany spot, pokaże potencjalne zagrożenia. Następnie, jeszcze na plaży, nauczysz się, jak wykonywać podstawowy manewr surfingowy, czyli stawanie na desce (tzw. pop up lub take off). Kolejna część zajęć odbędzie się w wodzie, gdzie w asyście instruktora oraz początkowo przy pomocy jego pchnięć zaczniesz łapać swoje pierwsze białe lub małe zielone fale. Decydując się na szkolenia i obozy surfingowe, zaoszczędzisz mnóstwo czasu! Instruktor dobierze dla Ciebie odpowiednią deskę, przeprowadzi lekcje surfingu na optymalnym spocie i na bieżąco będzie korygował wszystkie błędy, dzięki czemu nie wyrobisz złych nawyków (!)

Jeżeli zdecydujesz się na jeden z tygodniowych Surf Camps, to przy odrobinie determinacji i samozaparcia jesteś w stanie opanować podstawy surfingu do poziomu, który pozwoli Ci samodzielnie łapać zielone fale. Zwróć uwagę, czy dostępne są zajęcia z tzw. foto lub video analizy — jest to niezwykle skutecznie narzędzie dydaktyczne! Instruktor pokaże Ci Twoje zdjęcia lub nagrania z sesji w wodzie, zwróci uwagę na to, co robisz dobrze oraz wskaże obszar do poprawy i wyznaczy indywidualne cele na kolejne zajęcia.

Widząc siebie surfującego, szybko zyskujesz świadomość ciała i pożądanej pozycji, taka wiedza przyspiesza proces nauki dwukrotnie, gdyż nie bazujesz na mylnych wyobrażeniach i nie powielasz nieprawidłowych ruchów.

Nadal wahasz się, czy obóz surfingowy jest dla Ciebie? Przeczytaj nasz artykuł: https://bssurf.pl/dlaczego-warto-wybrac-sie-na-surf-camp i dowiedz się, dlaczego warto wybrać się na Surf Camp!

Wyjazdy surfingowe za granicę - Surf Camps w Portugalii i Maroko

„Nauczą mnie znajomi…” – Czy to lepsza opcja niż obóz surfingowy?

Być może masz znajomych, którzy już surfują i proponują Ci wspólny wyjazd surfingowy, czyli “surf tripa”. Podzielenie kosztów zakwaterowania i transportu może wydawać się sensowne, zwłaszcza gdy padają deklaracje wprowadzenia ciebie w magiczny świat surfingu. Po co dodatkowo płacić za lekcje surfingu, skoro kolega obiecuje, że raz-dwa wytłumaczy Ci wszystko na plaży? Plan brzmi dobrze, ale rzeczywistość może okazać się zupełnie inna. Twoi surfujący znajomi mogą wybierać plaże, które nie będą odpowiednie dla osoby początkującej, co może sprawić, że szybko się zniechęcisz.

W początkowej fazie uczenia się potrzebujesz przynajmniej kilku godzin pod ciągłym nadzorem instruktora, nie wystarczy kilka drobnych wskazówek i samodzielna praktyka. Jest spora szansa, że ostatecznie zostaniesz sam w wodzie, kiedy reszta wypłynie dalej w ocean na tzw. zielone fale — czy będziesz się czuć wtedy komfortowo?

Grupowe zajęcia dla początkujących mają wiele plusów. Przede wszystkim jest bezpieczniej, bo w grupie kursanci zwracają wzajemnie na siebie uwagę. Świadomość, że w wodzie są inni koledzy, którzy nierzadko wspierają się i kibicują sobie nawzajem to wspaniałe uczucie, które przenosi się również na relacje poza wodą. Nauka surfingu w grupie pomaga budować pewność siebie, podnosi morale i stanowi istotne wsparcie w sytuacji, gdy warunki są bardziej wymagające. Co więcej, zazwyczaj po kilku godzinach lekcji surfingu, kursanci pomagają sobie nawzajem, wyłapując małe błędy, co znacznie przyśpiesza proces nauki — dodatkowa para oczu (oprócz instruktora), to podwójny feedback!

Sprawdź nasze najbliższe wyjazdy surfingowe i zdecyduj się na
lekcje surfingu w naszej szkole!

Kliknij i zapoznaj się z wybraną ofertą:


Obozy surfingowe, Surf Camps po trzydziestce - surfing dla dorosłych

Odpowiednie nastawienie to klucz do owocnej nauki surfingu

Nauka surfingu to proces i chociaż 50% osób staje na desce już podczas pierwszych zajęć, to kluczowe pozostają pozytywne nastawienie i wytrwałość. Progres w surfingu wymaga cierpliwości i akceptacji własnych ograniczeń, szukania rozwiązań i korzystania z okazji, kiedy nadejdzie odpowiednia fala — prawie jak w życiu. Najważniejsze, to aby nigdy nie porównywać się do innych kursantów i odnaleźć radość w tej niesamowitej przygodzie!

Zdecyduj się na surfing w Portugalii, Maroko lub Polsce i wybierz jeden z naszych Surf Camps!
Złapmy razem wspólną falę!


Dodaj komentarz


Przeczytaj również

Ile trwa nauka surfingu?

Zacznijmy od tego, że zanim odpowiemy na pytanie „ile trwa nauka surfingu” lub „ile czasu potrzeba, żeby dobrze surfować”, musisz określić, co dla ciebie oznacza surfing. Istnieją różne p…

Gdzie na surfing w Europie?

Wielu osobom może się wydawać, że trzeba wybrać się aż do Australii czy na Bali, żeby nauczyć się surfować, podczas gdy w Europie znajduje się wiele pięknych miejsc z doskonałymi warunkam…

Słownik surfera – język, który musisz poznać ucząc się surfingu.

Surfing, być może bardziej niż większość innych sportów, ma bardzo bogate słownictwo. Od specjalistycznych terminów dotyczących sprzętu i warunków atmosferycznych, po ikoniczne wyrażenia …